Építészeti részletek: kerti stúdió Angliában

A helyszín múltját tiszteletben tartva, a legalapvetőbb, legegyszerűbb anyagokból

Home office vagy műterem a hátsó kertben – ezt az új trendet figyelhetjük meg a külföldi építészeti portálokat böngészve. Legutóbb az Architizer Építészeti részletek rovatában Sydney Franklin egy angol példát mutatott be An English Garden Studio Wrapped in Shingles and Stone című írásában. A cikket Tábi Emőke fordította.

Az a meglepő vonzerő, amivel az angol vidék elragadóan régimódi tájain találkozhatunk, páratlan. A tágas legelők, elegánsan ódivatú épületek természetes felüdülést jelentenek a mai világra jellemző nyüzsgő hétköznapokból. Ilyen környezetben még az idejétmúlt, elhagyatott építményekben is fel lehet fedezni egyfajta szépséget. A cambridge-i Ashworth Parkes Architects (APA) építésziroda az általa tervezett kerti stúdióval attraktív, rusztikus építészetet vitt be az angliai Warmington mezőgazdasági vidékébe. A fazsindelyes, acélból és kőből készült épületek a textúra és a tipológia közti kapcsolatot állítják a középpontba.

A stúdió egységei a főépület díszkertje és az azon túl elterülő rét között fekszenek. A projekt keretében az építészek három új szerkezet megtervezését kapták feladatul a régi garázs, a kerti sufni és az egykori sertésól maradványainak helyére. Az újonnan tervezett stúdió egy lakrészt, egy teakonyhát és egy fürdőszobát is magában foglal, valamint felépítettek még egy új kerti tárolót is, amelynek egyik végében irodát alakítottak ki. Egy új üvegház és egy zöldtetős kocsibeálló is helyet kapott a multifunkcionális együttesben. Hogy megteremtsék a kapcsolatot a régi és az új között, az építészek igyekeztek az új konstrukcióban is megőrizni a korábbi mezőgazdasági esztétikát.

„Habár lakófunkciót lát el, az épületegyüttes tervezése során meg akartuk tartani az eredeti szerkezetek mezőgazdasági jellegét” – nyilatkozták az építészek. „Egyszerű módon, olcsó alapanyagokból készül, viszont a nagy gonddal és pontossággal történő kivitelezés utal majd az eltérő funkcióra.”

Az új szerkezetek az egykori sertésól falaira épültek. Ezek magassága és tájolása változó, faragott mészkő anyaga pedig helyi jellegzetesség: nem csak a főépületen figyelhető meg, de egész Warmingtonban és Northamptonshire környező falvaiban is elterjedt. A kő régies jellege még archaikusabb megjelenést kölcsönöz a helynek.

„Próbáltunk egyfajta laza fesztelenséget kialakítani az épületeknél, mintha csak úgy kinőttek volna a telekből, a már meglévő falakból – az idő múlásával és az aktuális igényeknek megfelelően.”

A stúdió főépületének homlokzatai

Az APA építésziroda a stúdió főépületének homlokzatburkolatához fűrészelt vörösfenyőt alkalmazott. A 20 centiméteres deszkákat négyféle szélességűre felvágva rendelték meg, hogy az épület külsején véletlenszerű hatást keltsenek. Az építészek szerint ez a megoldás egy olyan keresetlen külsőt kölcsönöz az épületnek, amely jól példázza, milyen faanyaggal dolgozhatott annak idején egy környékbeli gazda. A választásuk a cédrus helyett a vörösfenyőre annak időtálló megjelenése miatt esett.

„A megfelelő részletképzésekkel, mindenütt légréseket kialakítva 30-40 évig is kitart. Spontán módon, megmunkálatlanul akartuk felhasználni a faanyagot, hogy visszaadja a hely történelmi hangulatát, így kerültünk mindent, ami drágának és túlzottan kifinomultnak tűnhet.”

A kerti tároló és iroda falának hatalmas zsindelyeihez szintén fűrészelt vörösfenyő deszkákat használtak. A hosszúkás zsindelyek horizontális sorai olyan benyomást keltenek, mint egy szoknya egymás feletti fodrai. A zsindelyeket a szerkezethez rögzítő vasszögeket mindegyik elemen ugyanúgy osztották ki. Idővel ezek rozsdásodni fognak, elszínezve a fát és így tovább antikolva a kis épület külsejét.

„Úgy véljük, hogy a gyakorlatiasságnak és a precizitásnak ez a keveréke tükrözi mind a mezőgazdasági múltat, mind pedig a mai használatot.”

A kerti tároló és iroda homlokzatai

A kontrasztos esztétikát képviselő épületek tervezése során az építészeknek a legnagyobb kihívást a korszerű műszaki részletek becsempészése jelentette. Az ereszcsatorna, a külső motoros redőnyök és a különböző kötőelemek elrejtése, a szigetelés megoldása volt az, ami nehézségnek bizonyult, miközben igyekeztek egy természetesnek ható, nyers és régimódi tanyasi környezetet megteremteni.

„A tolóajtók árnyékolóinak elrejtése érdekében a kis stúdióegyüttes főépületének ez a fala sokkal vastagabb szerkezet, mint az épület többi része” – nyilatkozta az építésziroda. „A kívülre felszerelt reluxák a napsugárzás okozta hőterhelés mérséklésére szolgálnak.”

Mindezeken kívül nehéz feladatnak bizonyult az eleve erősen rozsdás üvegház megalkotása. Az APA végül is egy francia céget bízott meg, hogy készítsen egy méretre gyártott szerkezetet, amely beleillik ebbe a nem mindennapi környezetbe.

A Country Garden Studios elnevezésű projekt – a nyers elemek és anyagok valóságos tárházával – alaposan próbára tette az APA építészeinek tervezői rátermettségét: egy régi mezőgazdasági ingatlan majdnem teljesen pontos mai interpretációját hozták létre napjaink Angliájában. A vörösfenyő zsindelyektől a mészkő alapokig ez a szerény, de mégis modern vidéki épületegyüttes az anyaghasználat és a részletképzés szép példája. A mesterien kivitelezett épületek, amelyek mindegyike saját, jellegzetes karakterrel rendelkezik, kétség kívül nagyszerűen beleilleszkednek a történelmi múltú tájba.

Sydney Franklin cikke angol nyelven az architizer.com-on olvasható.

Tábi Emőke